• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Enerji etiketi ve katalog verileri
#1
Merhaba,
Avrupa Birliği yeni enerji etiketi ile klimalar arasında verimi karşılaştırabiliyoruz. Etiketlerde soğutma için SEER değeri verisi 1 adet. Isıtmada ise Sıcak, ılıman ve soğutk bölge olmak üzere 3 adet veri var. Aşağıdaki bilgiye göre ısıtma SCOP için ılıman bölge yazımı verisi şart.

Klima Forumu
Kaynak : http://www.daikinakademi.com/Media/file/...tiketi.pdf

 Bazı markaların kataloglarında birer SEER ve SCOP verisi yazıyor. Örneğin Mitsubishi Electric kataloglarda Kirigamine ve Legendera için birer, Enviro ve Hare için SCOP'ta ortalama ve daha sıcak iklim olarak 2 ver yazıyor. Kataloglarda Kirigamine ve Legendera için SCOP değeri hangi bölgeye ait belli değil. Enerji etiketlerine de rastlamadım. Aynı markanın diğer modellerinin değerleri ile karşılaştırdığımızda ME için kataloglarda yazan değerler olması gerektiği gibi ılıman bölge SCOP değeri gibi görünüyor.
Demirdöküm klima katalog ve enerji etiketini incelediğimizde ise iş biraz karışıyor. Demirdöküm kataloglarında zorunlu olan ılıman bölge değeri değil daha yüksek değer olan sıcak bölge SCOP değeri yazıyor. Enerji etiketinde de sıcak ve ılıman bölge mevcut. Demirdöküm diyebilir mi ki "SCOP ılıman bölge yazma zorunluluğu sadece enerji etiketinde geçerli. Biz kataloglara sıcak bölgeyi yazmayı tercih ettik." Eğer bu şekilde yapıyorlarsa nedeni elbetteki sıcak bölge değerinin daha yüksek olması.

 Acaba kataloglarda yazılan SCOP değerinin ılıman bölge yazma zorunluluğu yok mu? ve klimaların enerji etiketlerine ulaşabileceğimiz bir site var mı?

Gözatmak isteyen arkadaşlar için;
Kaynaklar/Linkler :

http://www.daikinakademi.com/Media/file/...tiketi.pdf
https://klima.mitsubishielectric.com.tr/...MSZ-LN.pdf
https://klima.mitsubishielectric.com.tr/...MSZ-AP.pdf
https://klima.mitsubishielectric.com.tr/...msz-hr.pdf
https://klima.mitsubishielectric.com.tr/...i-klimalar
https://urunler.demirdokum.com.tr/anasay...ozellikler
https://urunler.demirdokum.com.tr/getatt...K-Btu.aspx

#2
Enerji etiketlerinde ısıtmada SCOP için orta iklim kuşak yazılmak zorunda . Türkiye içinde geçerli olan aslında o. Ama kelime oyunu yapıp ılık iklim kuşağına göre reklamlarda A+++ plus reklamı yapanda var.  Ama şu var ,her klimada enerji etiketi çıkar ve orta iklim yazılmak zorunda. 
 Siz asıl orta iklim vs bir kenara koyun SCOP de . Önemli konu Orta iklimde test kapasitesi ne ona bakın. 12 lik diye sattıkları klimayı aslında ısıtmada 9-10 btü de 2,5 kw ta test edip az yakıyor diye satanlar var.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Bu kataloğda bakın AP 50 yani 18 lik 5 kw olamsı gereken makine ,aslında 4,2 kw ta test edilerek sonuçlar verilmiş .Sıcak iklimde ise 2,2 ke larda yani 8 bin btü ısı yükünde test.
 Ha okumasını bilene ME çok detaylı vermiş bunları . Diğer markalarda yapsa bu detayı keşke . Ama şu var,klima içinden mutlaka bu bilgi çıkmak zorunda.

Ekran Görüntüleri
   

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
https://klimaforumu.com/konu-sezonsal-ve...meler.html

https://klimaforumu.com/konu-klima-enerj...i#pid17897

Bu konular da detaylar ayrıntılı var.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: