Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem)
#1
Yeni bir buluş olarak idaa edilen bir ısıtma sistemi daha çıkmış. Taştan imal edilmiş bir radyatör ,Resiztansla ısıtıyor.İçinde su hücreleri var. Yani mantık taş (ve ya tuğla)  tarzı bir maddeyi ısıtıyorsunuz ,onunla da içeresinde bulanan hücrelerdeki suyu ısıtıyorsunuz ,bunun ısısı ile de ortamı ısıtıyorsunuz..Yani işin özü elektrik enerjisi ile su ısıtıp ,ortama ısı vermek. Yağlı radyatörde ,yağ var ,bunda su.Yağlı radyatör metal den yapılır ana matereal,buda taş,tuğla,seramik vs. Artısı ne anlayamadım. Birde testler koymuşlar ,ben anlayamadım ama..Buraya alıp atalım.Çözebilen varsa bize de anlatsın. 
Orjinal sitesinden alıntıdır . http://www.germoteknik.com/

Klima Forumu
Yakıt Tüketimi Karşılaştırma,Isıl Kapasite ve Performans Testi
 

İ.T.Ü. Makine Fakültesi Isı Tekniği Birimi bünyesindeki Duscio Laboratuarı’nda TS EN 442-2 “Radyatörler ve Konvektörler-Test Yöntemleri” Standartında tarif edilen “Kapalı Oda Yöntemi” ne uygun olarak, doğalgazlı sulu radyatör ve Germo Stein Elektrikli Panel taş radyatör, aynı kapasitede ve aynı şartlar altında yakıt tüketimi, ısıl kapasite ve performans karşılaştırma testi yapılmıştır. Isıtma amacıyla, sulu radyatörde ne kadar doğal gaz ve elektrikli radyatörde ne kadar elektrik enerjisi tüketildiği tespit edilmiştir.  

 
Yapılan test sonucunda Germo Stein elektrikli panel taş radyatörün  tükettiği elektrik enerji miktarı ise ortalama  0, 968 kWh dir.

Sulu radyatörde ise ortalama 0.264 m3/h doğalgaz tüketilmiştir. Tüketilen doğalgazın kWh cinsinden elektrik enerji miktarı ise 2.853 kWh* dir.

 
Ayrıca devridaim pompasının elektrik tüketimi ise  0.15 kWh dir. Toplam tüketilen Doğalgaz elektrik enerji değeri ise = 2.853 + 0.15 devridaim pompası ile tüketilen enerji miktarı ise = 3.003 kWh dir. 
 
Sonuç olarak, Yakıt tüketim karşılaştırmalı testte Germo Stein Elektrikli Panel Taşlı Radyatör, Sulu radyatöre oranla 3.1 kat daha az enerji harcamaktadır.
 
Doğalgaz Üst Isıl Değeri = 10.946003 kWh/m3,  Hacim düzeltme katsayısı = 0.987296 . Veriler Ekim 2015 tarihi itibariyle http://www.igdas.com.tr adresinden alınmıştır.  10.946003  X  0.987296  X  0.264  =  2.853  kWh

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın
Cevapla
#2
Benim biraz incelediğime göre elma armut karışmış sanki. İTÜ test raporunu inceledim. Öncelikle test için kullanılan doğalgaz ile su ısıtmada kullanılan kombi 22 kw kapasite, ama test ettikleri radyatör kapasitesi sadece ve sadece 968 wat ,yani 1 kw bile değil. Koskoca İTÜ ,1 kw lık bir ürün test ederken 22 kw gücünce ana makine kullanıyor. Ya arkadaş kayıplar ne olacak,o kombi ha dese zaten yakar o gazı. madem test edeceksin, min kapasitede kombi ile kombi kapasitesi kadar radyatör koy ve sonra da orantı kurarak karşılaştırma yap. Zaten bana göre istenilen test yanılgı yaratmak. Yapılması gereken test ,sıcak su radyatörlerinin ürettiği ısı enerjisini  ve verimini test edersin hesaplarsın,sonrada yeni lanse edilen ürünün ürettiği ısı enerjisini ölçümler test edersin. Ha ürettiği ısı enerjisi farklı çıkar,bunu da orantı kurar kıyaslarsın. Burada test dedikleri iki arabayı sürmüşler belli km de ,ve sadece yakıtını incelemişler.Arabalar ne kadar yük taşımış hiç önemi yok ama..

 Şimdi bunların testine göre de baktım şimdi , hadi diyelim ki üretilen ısı enerjisi aynı.Kombinin kayıbını da göz ardı ettik. Test sonucu yanan doğalgaz 0,264 m3 , İzmir gazın sitesinden baktım doğalgaz ın m3 fiyatı kdv dahil 1.11 TL ye geliyor .Buna göre TL bazında tüketim 0,29 TL. Elektrik tüketimi ise 0,848 kw 0,34 TL yapıyor.

 Testte radyatör kapasitesi 968 wat yazıyor hadi diyelim 1 kw .Doğalgazın 1 m3 için ısıl gücü 10,64 kw. yuvarlayalım 10 kw olsun. yani 1 kw lık radyatör için tüketilecek doğalgaz 0,1 m3 tür ,%50 de kayıp olsun 0,15 olsun hadi. 0,264 tüketim var ise o İtü nün sıkıntısı bence..

   

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın
Cevapla
 Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) konusu
Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) Konusunun Etiketleri Etiketler Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) klima, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) fiyatı, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) al, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) tavsiyesi, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) arızası, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) nasıl çözülür, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) 2015, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) kalitelimi , Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) nedir, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) izle, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) , Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) resimli anlatım, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) ne işe yarar, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) sistemleri , Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) problemi, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) ne demek, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) nerden alınır, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) videosu, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) paylaşımları, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) en iyi fiyat, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) en ucuz, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) hakkında, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) nedir, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) bul, Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) konusu
Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) Konusunun Linki Direk Link
Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) Konusunun HTML Kodu HTML Link
Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) Konusu BBCode Linki BBCode Link
Elektrikli Panel Taş Radyatör (içi sulu sistem) Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Yasal Uyarı
Sitemizde Bulunan Tüm paylaşımlar TC yasalarına uygundur. Bu kurallara uymayanlar banlanır ve bu tür paylaşımlardan Klima Forumu sorumlu değildir. Bu yüzden KlimaForumu.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. Uyar - Kaldır Prensibini Benimsemekteyiz. İstenildiği Takdirde Hak Sahipleri Linklerin Kaldırılması Talebinde Bulunabilir, iletişim adresimizden bize mail atabilirsiniz. Reklam vermek için yine iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. "Saygılarımızla KlimaForumu.Com"