• Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

DOĞALGAZLI ISINMA SİSTEMLERİ HAKKINDA AYDINLATICI BİLGİLER.
#1
Question 
DOĞALGAZLI ISINMA SİSTEMLERİ GENEL BİLGİLER

Doğalgazlı ısınma sistemleri.
Öncelikle bunu şöyle bir benzetmeyle açayım, bir sistem aynı vücudumuzdaki gibi kalp-damar-organ mantığıyla çalışır, yani kalp kombi, damar boru, organ da petek dediğimiz radyatörlerdir. Tabi bir de beyin dediğimiz kontrol organı vardır ki ben bunu bu işi yapan varsa mühendis ve ustalar yani dizaynörler olarak kabul ediyorum.
Velhasıl hangi kombiyi alalım la birlikte, hangi boruyu kullanalım hangi peteği hangi miktarda takalım mantığı daha önemlidir.
Siz Mersedes kombi bile alsanız, bunu ehliyetsiz beceriksiz bir ustanın elinde heba edeceksinizdir.
Aynı kombiye bazen yerden yere vurulduğunu bazen de göklere çıkarıldığı okumaktasınızdır, işte bu şansın ve kalitenin yanında TOTAL SİSTEM in bir olgusudur.
Kalp ne kadar iyi olsa da kolesterolden damar iyi değilse felç oluyor insanlar, öncelikle borudan başlayalım.

I. BORU SİSTEMLERİ:

1. Klasik demir borular.
eski binalarda, kamu binalarında ve merkezi sistemlerde, sağlamlığıyla ön plana çıkan demir borular, aynı zamanda ısıtma etkisi ile de kullanışlı olmakla birlikte, gerek ustaların artık kalmayışı, gerekse nemli ortamda dış kısımlarını (içte pas olmaz) paslanıp çürümesi nedeniyle, artık evlerde kullanılmamaktadır.

2. PPRC borular.
Plastik su borusu, mavi yeşil boru ile 1994 ten sonra kullanılmaya başlandı, ancak su için üretildikleri için, kısa sürede uzamalar ve şişmeler ile patladılar ve evleri mahvettiler bu yıllarda tekrar demire dönüş oldu, ancak pratik zekâlı üreticiler boru dış kısmına (iç değil) buzdolabı folyosu gibi folyo sararak, şişmeyi engellediler, uzamalar da nispeten azaldı. Bu sefer de delikli folyolu, düz folyolu boru tartışıldı, delikli folyolu boru güneş ışığını içeri alıp, boru içindeki suyu bozduğu çamurlaştırdığı ve içine oksijen giren bu boruların başta kombi olmak üzere radyatör ve sistemi çabuk paslandırdığı görüldü, müteahhitlerin normal su borusundan yaptırdıkları alt yapılarında ana sorunu paslandırmaya yol açmasıdır, günümüzde cam elyaflı yani 2.el cam hamurunun plastik arasına zerk edilmesiyle elde edilen borularda da bu olayın olduğu konuşulmaktadır. Tüm yeni boru çeşitleri, pratik plastik boru döşeyicisine kolaylık için çıkarılmaktadır, ortadan yekpare folyosu bulunan ürünler en iyisidir, ancak %30 daha pahalıdır.

3. Yerden besleme (kollektörlü) PPRC boruları, diğer adı ile Mobil sistem (Sistem 2000).
oksijen geçirimine sahip olması pas açısından en dez avantajlı kısımdır, fiyatı pahalı oksijen bariyerli boruyu da kullana yok gibidir, metresi 30-50 kuruşa bulunabildiğ ve inşaat esnasında 1-2 saatte özentisiz olarak yapıldığı için ve ustalık istemediğnden dolayı müteahhitlerin tercihidir.asıl para tutan kollektör ve rad.bağlantı çubukların zaten daire sahibi üstlenmektedir.kollektörler daire merkezine yakınsa ve kombinin yanındaysa standart PPRC sisteme göre daha iyi sonuç verir ancak, kalitesiz boru patlarsa çare yok gibidir.

4. Akıllı (süper) boruları.
Önce Kalde şirketinin getirdiği sonra Çin’in de işe karıştığı üzeri plastik kaplı ince alüminyum kangal borular, dirsek kaynatılmadığı için işçiliği basit ve 1 günde teslim olması açısından uygundur, ancak bükme zorluğu nedeniyle, işçilik kısmında ustaları zorlar, günümüz ustası keskin bükemediği bu boruları apartman direklerini zedeleyip, hatta demir arasından geçirerek işini görmektedir, deprem ülkesi olan Türkiye’ye ne kadar uygun olduğu tartışma konusudur, kapı altı geçişlerde çok berbat görüntü kirliliği oluşturur, ancak bükmeleri sağlıklı bir işte enerji iletiminde PPRC den iyidir demir boru ayarında sayılabilir.

5.Bakır boruları.
Bütün dünyada kombi-radyatör arası bağlantı, bakır borudan yapılmakla birlikte ülkemizde usta bulamama, bakırın her gün değer kazanması yüzünde sayılı firma tarafından yapılmaktadır. En iyi iletkendir, zaten bütün imal edilen kombiler bakırdan yapılmaktadır, yani bakırla ilgili bir sıkıntı anlatan kişi mantıken kombi almamalıdır. 20 ton basınca dayanır, kesinlikle eğilmez, çivi çakarak anca delinir ki, bunu nereye yapsanız (PPRC) oda delinir zaten.
Isıyı odaya da yaydığı için ısınma süresi %80 hızlanır.100 mt’lik bir boru sisteminde sıcaklık 14-16 saniyede son noktaya kayıpsız ulaşır, plastikte “L” ve “T” dirsekler yüzünden bu 10 dakikaları bulur ve bazen sıcaklık yarıya düşer (son peteklerin ısınmama şikâyeti), netice de bakır en iyisidir, ancak plastikten 4 misli pahalıdır, daire başına 600-800 TL arası fark eder, ancak %25-35 arası kombi daha az çalışır, yani bu tasarruf demektir ve vilayetine göre 1 sezonda bile amorti eder, tek dezavantajı sıradan usta yapamaz zanaatkâr ister.

II. RADYATÖRLER:

1. Alüminyum radyatörler.
En iyi ısı ileticisidir, ancak standart panelden 3-5 misli pahalıdır, enerji verimliliği ilkesine göre %10 tasarruf yapar ancak daha uzun ebatlardadır, yerden beslemeye çok uygundur, bakır alüminyum düşmanlığı nedeniyle bakır boru sistemlerine koruyucu konmadan (katalizör) kullanılmasa iyi olur.

2. Döküm radyatörler.
Eski kalmış sistemlerdir çoğunlukla merkezi sistemlerde kullanıldı ki kalın döküm demir geç soğuduğu için gece kapamalarında ısısı devam etmekteydi, mecbur kalınırsa fazla su içerdiği için kombi kullanımlarında %20 fazla yakmayı ve içindeki kumların tesisatı tıkayabileceği handikabının düşünüldüğü durumlarda kullanılabilir, fiyatı panelin 2 katıdır ve çok ağırdır, sağlam duvar ve kaslı halterci usta ister.

3. Panel radyatörler.
Isının en pratik aktarılma organlarıdır 0,8-1,1 mm saçtan yapılır, bunlara hatve denir ki, standart radyatörlerde 33 mm aralıklarla yapılır(su kanalları), sadece demirdöküm de 25 mm yani daha sık kanallı panel plus serisi de vardır. Yeni hesap metotlarıyla 1 mt panelin 1300-1550 (Demirdöküm) kcal/h olduğu kabul edilmektedir. Panelin kalitesini saç kalınlığı-ısı miktarı ve boyası belirler.

III. RADYATÖR VANALARI:

Müşteri açısından pek sorulmasa da iyi bir radyatör vanası otoban girişindeki gişe gibidir denilebilir, otobanınız kaç şeritli olsa da gişe sayısı kadar arabaya hitap edecektir. İşte petekleri büyük de koysanız, dar girişli vanalar o peteğin gücünü yarıya düşürür, ECA’nın RVE serisi buna en iyi (kötü manada) örnektir. Ayrıca 2 vana mantığı da yanlıştır, doğrusu gidişe bir vana, dönüşe de reglaj (yani özel dönüş vanası) koymaktır. 2 gidiş vanasını hem gidişe hem dönüşe bağlamak yakıtı arttırır müşteriye zarar verir. Kombi altı vanalar da aynı mantıkla dar olursa kombi içinde su hapsolur kaynar, kombi sık sık devreye girer çıkar, yani ömrü azalır, dar geçişli filtreler, tıkalı filtrelerde aynı hatayı yapar, doğrusu metal vana ve filtrelidir, yakıtınızı %5-20 azaltır)

IV. KOMBİLER:

1. KLASİK KOMBİLER
Bacalıları bütün şirketlerce kabul görmediği için hermetik yani dışardan hava alıp, aynı borunun iç kısmından alan, eski tabirle balkon veya dış duvara konan kombilerdir. Mantıksal anlamda hiç bir kombi %60-80 den fazla verim veremez ama kataloglarda alt ısıl değere göre ideal şartta %93 verdiği yazılmaktadır. Çevreye salınan CO emisyonları nedeniyle Kyoto protokolü gereği yerlerini Yoğuşmalı kombilere bırakacaklardır. İngiltere,  Almanya, Fransa da 2012 başında artık kullanılmayacaktır, ülkemizde ise halen %90 oranında takılmakla birlikte 3-4 sene sonra yerlerini yoğuşmalı makinalar alacaktır. Tek eşanjörlü (her markada var) modeller yanında %90 ı çift eşanjörlüdür. Baca motoru devir ayarlı olan, 3 yollu vanası motorlu olan modeller gazı daha verimli ve sessiz yakmaktadır.

2. YOĞUŞMALI KOMBİLER
2004 senesinde, bacadan çıkan yüksek sıcaklıkta ve su buharı ağırlıklı atık duman gazının ısısından yararlanma fikriyle icat edilmişlerdir, ilk icat edilen kombilere 3 eşanjörlü veya yarı-yoğuşmalı kombiler denmektedir. Demirdöküm Sargon, Baymak Lambert, Bosch Condense 2000 serileri bu çeşittendir ve temel mantığı eski kombinin çevrilmesi ilkesidir. Baca çıkışını zorlaştırarak eşanjör üzerinde dumanı yoğuşturur, verim %8-10 artar (%92 lik bir kombiye %102 denmesinin sebebi).
2010 başında premix kombiler ile yeni nesil kombiler çıkmıştır, bunlar dairesel bir eşanjör içinde 360 derece brülöre dışarda karbüratör mantıyla gaz ile havayı en idealde karıştırıp, pompa ile yanma hücresine verir, %107-109 ile verim verir yani %18 civarında ucuza ısınma sağlar,%110 maksimum verim olup sıfır duman çıkışı demektir. Bu mantıkla TAM yoğuşmalı bir kombiden duman çıkışı olmaz denebilir, ısı olduğu gibi suya geçmektedir. Hava kirliliği olmaz.

Yoğuşma ne demek?
Bilimsel olarak gizli ısıda denilen, su buharının tekrar soğuması ile açığa çıkan enerjiden yaralanmaktır. Yoğuşma ise buharın sıvıya dönmesine verilen isimdir. Klima ve buzdolabında gördüğümüz gibi ısı bir yeri soğuturken diğer tarafı (dış ünite)ısıtmak şeklinde yer değiştirmektir. O halde buharın soğuması başka bir şeyin ısınma ile olmaktadır ki bu da sudur.

Kombiler 700 derece sıcaklıkta bir alevin yanması ile 120-140 derecede CO2ve su karışımını duman olarak atar, kombi bu sırada 90 derece ayardadır (maksimum kapasite) ve alev boyu en yukardadır, kombi kısıldığında alev azalır, baca sıcaklığı da düşer, baca boyunu uzatmak da dumanı oyalar ve soğutur. Yeni nesil tam yoğuşmalı kombide baca sarmal şeklinde uzun bir borudur ve 80 derece civarında yanan kombi de damla damla da olsa yoğuşma başlar, yani baca gazı 100 ün altına inmiştir, 55 derecelik kombi ısısında hemen hemen hiç duman kalmaz ve tüm duman suya (asitli ) dönüşür ve verim tavan yapar.

Ancak bu durumda 55 derece ile ev ısıtılır mı sorusu ortaya çıkar. Olaydaki mantık çok basittir. Eğer maksimum verim alacaksan 55 derece de ısınacak gibi radyatörü büyük tut, yani boruyu metal yap ev rahat ısınsın. Peki, radyatörleri zaten döşeli bir ev düşünün ve kombiyi 50 derece de çalıştırın, bu ev Erzurum da mı daha iyi ısınır, İzmir de mi, cevap tabi ki daha ılıman olan İzmir’dir. Yani yoğuşmalı kombiler oransal olarak en iyi ortamı Ege ve Akdeniz’de bulurlar ve oralarda %100 başarılı olurlar, başka bir deyişle ılıman iklim kombisidir, denilebilir.

Ancak bilimsel dayanağı olmadan bazı çok bilmiş pazarlamacı arkadaşlar bu kombileri sert iklim kombisi diye tanıtmaktadırlar, doğrusu radyatör uzunluğunu 50 derecede ısıtacak şeklinde dizayn etmektir.

Ancak belki şöyle bir hesap yapmak daha doğrudur;

Bakır borulu bir ortamda (radyatörler 50 derecede çalışıyorken) İzmir’de 150 yakacak bir dairede tam yoğuşmada %30+20 tasarruf ile 75 TL yakıt parası gelecekse Erzurum’da 300 TL yakması beklenen aynı dairede %30+5 tasarruf ile 200 TL yanacaktır. Tasarruf 100 TL olduğu için doğuda fazladır, ancak 150 TL deki 75 TL anlamında batıda daha uygundur.

V. TASARRUF SİSTEMLERİ:

1. TERMOSTATİK VANALARI.
En ideal tasarruf şeklidir, dikey konmaz, cıvalı olanlar daha uzun ömürlüdür, %5 tasarruf sağlar, Danfoss firmasının çıkarmış olduğu RA2000 serisi gazlı olup tasarruf %10 üzerine çıkmaktadır. Termostatik vana oda sıcaklığına bağlı olarak ısınmış odanın peteğini kapatır, bu haliyle ısınmamış oda çalışmaya devam edecektir.10-30 derece arası ayar imkânı verir, Avrupa’da zorunludur.

2. ODA TERMOSTATLARI.
Pratik çözümlüdür, oda ısınınca kombiyi durdurur, ancak yanlış hesap edilen diğer odalarda kötü sonuçlar verir, yani salon ısındı, kombi kapandı, ancak çocuk odası daha ısınmamıştı ise durum kötü olmaktadır, tersine kolay ısınan bir oda da ise oda hamam haline gelmesine rağmen hala kombi çalışmakta olacaktır. Hiç bir tasarruf düşünülmeyen sistem için iyi, termostatlı vanaya göre kötüdür.
Ayrıca kombinin yeri %20-50 yakıt israfı yaptırabilir. Balkonda altı üstü açık küçük bir dolaba yerleşmiş, boruları sokakta bir kombi %40 fazla yakabilmektedir. Borular gömülü ve izoleli ayrıca kabin en az 40x130x60 olmalıdır.

Son söz:
1. Mümkünse kombi ev içinde ve merkeze yakın yerde olmalıdır. Sokağa bakan BANYO ideal kombi yeridir. Ancak gaz dağılımı için yer varsa en iyisi MUTFAK’tır.
2. Tecrübeli ekibi olan bir firma ise en iyi seçimdir.

Unutmayın Mercedes iyi bir araba ama ehliyetsiz şoför onu kullanamaz.


NOT: kombi.com sitesinden alıntılanmış olup aslına uygun ufak tefek düzeltmeler yapılmıştır.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: