• Toplam: 3 Oy - Ortalama: 3
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Defros (Klimam Buz Tuttu Isıtmıyor)
#1
Shocked 
Klimalar iç ortamda ısıtma yaparken ,dış makinede de soğutma yaparlar.Yani yazın soğutmada çalışmanın tersi.Özellikle yağmur ve kar yağışı olan günlerde hava sıcaklıkları 5-7 derecelerin altına düştüğünde bu durum sık görülür.Yağışlı havalarda hissedilen sıcaklıklar daha düşüktür.Yani normal kuru termometre 5 dereciyi gösterirken hissedilen -1 olabilir.Klimalarda tıpkı soğuk havada elinizi suya *****ğunuzda hissettiğiniz ısıyı algılarlar.Soğuk ve nem oranı yüksek olduğunda buzlanma kaçınılmazdır.Bu buzlanma ve sonrasında makinenin durup,kendini eritmeye yani defrosa geçer.

Peki biz ne yapabiliriz.Daha az defros için yapılacak bir şey var mı?

*Öncelikle klimanızı çok yüksek derecede kullanmayın .İdeal 22-24 derece .Burada amaç klimanız arada bir dursun nefes alsın.

*Dış ünitenin önü kapalı yada hava üflemesine engel olacak şekilde önünde eşya vs. olmasın.Ayrıca yine dış ünite arkası rahat olsun hava almasını engel olacak bir şeyler olmasın.

*İç ünite Filitreniz temiz olsun.

* Dış ünitenin altına çok mecburiyet olmadıkça dranaj tapası hortumu taktırmayın.Su serbest aksın.Mecburen takılıyorsa da suyun rahat aktığından,hortum ve tapanın temiz olduğundan emin olun.

*Klimanızı defros yaptığı zaman kesinlikle kapatmayın.Bekleyin 10 dakika içinde tekrar ısıtmaya geçecektir.

Yok ben anlamam nasıl iş bu derseniz ,klima ile değil soba ile ısının (Markası ne olursa olsun dış hava şartlarına göre her klima karlanır buzlanır,defros yapar)

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#2
arkadaşlar burada yazdığım konuyuda okuyalım http://klimaforumu.com/showthread.php?tid=20

daha sonra bu konuları düzenleriz. mbirol ustada belirtmiş defrost arıza değildir klimanızın olması gereken can simididir.

--------------------------------------------------------

arkadaşlar dünkü denememden sorna bugünde deneme yaptım. bugün istanbulda kar yok yağmur ve daha kötü bir fırtına var.

öyleki, mutfakta sigara içiyorum aspiratörü çalıştırıp. fırtına çok güçlü, aspiratörden içeri giren hava resmen 600m3 emişli aspratörü yeniyor klapeyi kapatıyor çalışan aspratör taşımaya çalıştığı havayı içeri veriyor.

klimaları saat 11 12 gibi açtım 28 derecede çalıtırdım yine.  kuzey cephedeki daikin ve midea üretimi zibro
hemen kar yapmaya başladı yine. ama daikin daha az karlandı. ve peşi sıra hemen erittiler karlanmayı ve çok uzun süre çalıştırlar defrosta düşmeden karlanma vs olmadı. yine 2 adet video aldım. birkaç tanede fotoğraf çektim.

durumu mbirol ustayla paylaştım güzel bir bilgi aldım aktarıyorum. fotolarıda ekleyeyim.

Klima Forumu
http://i.imgur.com/P9NYVLV.png zibro midea bu resim.

Klima Forumu
http://i.imgur.com/sNQGEzn.png buda daikin.


mbirol usta önce ME klimaların dış ünite tavası gidere bağlımı değilmi diye sordu. 2side bağlı değil çünkü balkon orası. hiç taktırmadım dreneaj bağlantısını. forumdaki bilgilerden dolayı. ama dün aynı tuzağa kendim düştümSmile)

mbirol konuşurken eski söyledikleri aklıma geldi. imkan olsada hiç gidere bağlantı yapmasak klima zorlanmadan defrostta çıkardığı suyu atsa demişti.


tabi benim kuzey cephemde bu durum mümkün değil. komple camlara denk geliyor.

dünde hissedilen sıcaklık istanbulda ben -5 vardır diyordum, ama -9  dereceymiş. buna birde evin yüksekliğini eklersek 7. kattayım girişle birlikte 8. kat. albani bile diyordu oralarda 3-4 derecede düşük olur. hadi 1 derece olsun 2 derece olsun klimalar -10 görmüş oldu kesinlikle. ısıtmaktanda ödün vermediler. şişmediler yani şişm demek dış ünitenin buzlanması makşnenin durması demek.

mbirol usta dedi soğuktan tavalar donmuştur o yüzdende çalıştığında daha çok karlanmayı arttırmıştır öyle devam etmiştir dedi.

normalde ilk çalışma esnasında hafif karlanma olması normal dedi... içim rahatladı inanın yahuSmile) çünkü meraklı olsamda bıktım artık.. klimalarla arıza vs konusunda uğraşmak istemiyorum.

evet arkadaşlar aynen durum budur. bu gibi havalarda defrosttanda kimse korkmasın. defrost yapan klima sağlıklı klimadır. defrost bir arıza değildir.

çok soğuk ve çok nemli havalarda defrost sayısının artması doğaldır. (klimanın kalitesinide katabiliriz tabi bu drumlara. ama tek başına etken değildir. ayrıca yeterliliğinide unutmayalım.) mesela bendeki me lerde defrost yaparlar dün ve bugün denememde denk gelmesede şaşırdım ama.
çok sık defrost yaptıkları zamanlarıda biliyorum. dün ve bugünki mesele büyük ihtimal fırtınanın yönü ve tabi dış drenaj tavalarının açık olması.

nem her nekadar %90 densede sanrım yok okadar nem... çünkü ben ağır romatizma hastasıyım ölürüm ağrıdan o kadar nem olsa. gerçi yağdığı zaman kemal sunal rahmetli gibi rahatlıyorum ama genede bu nem fazladır benim için.

klima kullanıcılarının klima dış üniteleri balkona asılı olanlar. kışın klimalarının rahat çalışmasını istiyorlarsa bu tür havalarda sık defrostu engellemek için. çok bisittir klima altındaki pipo denen bağlantıyı çıkartsınlar. benim balkondaki klimalarda sadece brinde pipo var ama bağlantı yok. bugün baktığımda ordan damlamayı gördüm ama diğer klimada pipoyu takmadığım için su devamlı tahliye oluyor akıntı gözükmüyor. buradan düşünürsek plastik hortumdaki suyun gidişininde nekadar zor olacağını bu havalarda donacağını.


sökülürse bu bağlantı.
plastik içindeki gider suyu donmasını engellemiş olacaklardır. ve tabiki klima dış ünite tavasında su çabuk tahliye olacağından klima daha rahat çalışacaktır. tabi birde şu var sizler benim kadar çok sıcak kullanım yapmazsınız ben birazda yorup sonuç almak için test esnasında 28 ve 29 derecede denedim. (gerçi genel kullanımımda oyledirdeSmile ben klima demem bu derecelerde çalışamayan klimaya para var huzur var mbirol yok ayyaş içiyordur.TongueSmile

Klima Forumu

http://i.hizliresim.com/7MWLvW.png
http://i.imgur.com/dfTFliL.png

#3
şu tahliye zamazingosunu ben de çıkarıcam ama alt komşuyla papaz olurum diye korkuyorum.tahliye olan su rüzgarın etkisiyle direk onun cama gidecek.

#4
(08/01/2015, 01:19)fluminense Nickli Kullanıcıdan Alıntı: şu tahliye zamazingosunu ben de çıkarıcam ama alt komşuyla papaz olurum diye korkuyorum.tahliye olan su rüzgarın etkisiyle direk onun cama gidecek.

olmaz hocam dorğu söylüyorsunuz. aslında klimanın takıldığı alanda dere oluk şeklinde pimaşa bağlantı olsa süper olur. nasıl çatı etraflarında oluk oluyor ya aynı onun gibi bir şey olacak su 5cmden oraya akacak veyahutt kaıln bir pimaşla oraya bağlanacak. kullna kullana bir şeyler üretiyor insan aklı işte-:

#5
.............

#6
(08/01/2015, 02:55)rebanuba Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(31/12/2014, 17:36)mbirol Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Klimalar iç ortamda ısıtma yaparken ,dış makinede de soğutma yaparlar.Yani yazın soğutmada çalışmanın tersi.Özellikle yağmur ve kar yağışı olan günlerde hava sıcaklıkları 5-7  derecelerin altına düştüğünde bu durum sık görülür.Yağışlı havalarda hissedilen sıcaklıklar daha düşüktür.Yani normal kuru termometre 5 dereciyi gösterirken hissedilen -1 olabilir.Klimalarda tıpkı soğuk havada elinizi suya *****ğunuzda hissettiğiniz ısıyı algılarlar.Soğuk ve nem oranı yüksek olduğunda buzlanma kaçınılmazdır.Bu buzlanma ve sonrasında makinenin durup,kendini eritmeye yani defrosa geçer.

Peki biz ne yapabiliriz.Daha az defros için yapılacak bir şey var mı?

*Öncelikle klimanızı çok yüksek derecede kullanmayın .İdeal 22-24 derece .Burada amaç klimanız arada bir dursun nefes alsın.

*Dış ünitenin önü kapalı yada hava üflemesine engel olacak şekilde önünde eşya vs. olmasın.Ayrıca yine dış ünite arkası rahat olsun hava almasını engel olacak bir şeyler olmasın.Bu yazdıklarım yalnız son günlerde ki ağır şartla içindir onu da ilave edeyim.

*İç ünite Filitreniz temiz olsun.

* Dış ünitenin altına çok mecburiyet olmadıkça dranaj tapası hortumu taktırmayın.Su serbest aksın.Mecburen takılıyorsa da suyun rahat aktığından,hortum ve tapanın temiz olduğundan emin olun.

*Klimanızı defros yaptığı zaman kesinlikle kapatmayın.Bekleyin 10 dakika içinde tekrar ısıtmaya geçecektir.

Yok ben anlamam nasıl iş bu derseniz ,klima ile değil soba ile ısının (Markası ne olursa olsun dış hava şartlarına göre her klima karlanır buzlanır,defros yapar)
İşte tam benim aradığım konu.Yalnız en başında Klimanın Beko olduğunu söyleyeyim de ona göre bir çözüm var mı yardımcı olabilirsen sevinirim.
*Klima 22-24 derece arası 24 saat çalışıyor.
*Dış ünite önü arkası açık.
*Filtreler çok sık temizleniyor.
*Dış ünitenin altındaki drenaj hortumunu çıkartmayı bırak değişik yerlerine bir çok ilave delikler açtım su rahat tahliye olsun diye.
*Defros a gelince klima çok buz yapmasına rağmen defrosa girmemekte ısrar ediyor bu durumda da ağız sıcaklığı düşüyor.Hiç defros yapmıyor değil.Ancak çok az yapıyor yani daha sık defros yapması gerekir bana göre.İşte bu son yazdığıma verilecek cevap ne olabilir veya sorunun çözümü var mıdır.Engin tecrübelerinize göre  cevaplarsanız sevinirim.Yalnız bu yazdıklarım son günlerdeki hava şartlarına özel.

Valla benim tecrübem bile çözemez o buzu.İnan bende çok merak ediyorum,yolda sokakta görünce Arç.Ves. leri niye bu kadar buz bağlıyor diye.. Huh

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#7
...........

#8
Ya işte sıkıntıda bu ya.Bende bilmiyorum.Zaten yapanda bilmiyor.Hesap hatası,dizayn hatası .Ne derseniz deyin. Özel olarak incelediğim bir makine değil zaten.hatta uzak da dururum bu markalardan. Soğutma çok kolay bir konu değil. Gazlar basınçlarının iyi ayarlanması ile dengede kalır. Dengeleyemeyen çakılıyor malesef.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#9
.........

#10
(08/01/2015, 03:45)rebanuba Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(08/01/2015, 03:40)mbirol Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ya işte sıkıntıda bu ya.Bende bilmiyorum.Zaten yapanda bilmiyor.Hesap hatası,dizayn hatası .Ne derseniz deyin. Özel olarak incelediğim bir makine değil zaten.hatta uzak da dururum bu markalardan. Soğutma çok kolay bir konu değil. Gazlar basınçlarının iyi ayarlanması ile dengede kalır. Dengeleyemeyen çakılıyor malesef.
Ben Beko ları aldıktan sonra bu forumları takip eder oldum maalesef almadan önce değil.Ancak şu olabilir mi diye sorayım o zaman,vakum yapılmamasının bu olayla bağlantısı var mıdır.

Hiç alakası olmaz vakumla buzlanmanın.
Bu modeller böyle malesef.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: