• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Bu klimayı üreten 3 milyon dolar ödül
#1
3 milyon Dolar ödüllü klima yarışması
Richard Brunson, iklime etkisi beş kat daha az olan ve maliyeti iki katı aşmayan bir klima üreten girişimcilere 3 milyon Dolar vereceğini açıkladı.
Haber Özeti
İngiliz yatırımcı ve iş adamı Richard Brunson, iklime etkisi 5 kat daha az olan ancak fiyatı da bugünün fiyatlarının iki katını aşmayan bir klima üreten girişimcilere 3 milyon Dolar vereceğini açıkladı. Küresel Soğuma Ödülüolarak adlandırılan bu projenin amacı, klima kullanımının çevreye verdiği zararı azaltmak ve böylece iklim değişikliğinin etkilerini durdurmak.
Özellikle gelişmekte olan ülkelerde vatandaşlar daha fazla para kazanmaya başladığında satın aldıkları ilk ürünler televizyon, buzdolabı ve klima oluyor. Televizyon ve buzdolabının enerji etkinliği çok büyük bir soruna yol açmasa da klimaların kullandığı enerji iklime olumsuz etki ediyor.
Şirketler enerji tüketimini azaltmaya çalışmıyor
Klimaların enerji tüketiminin yeterince hızlı bir şekilde düşmemesinin sebebi ise piyasada buna talep olmaması. Klima satın alan müşteriler o cihazın ne kadar enerji tükettiğiyle değil etiket fiyatıyla ilgileniyor. Daha fazla enerji tüketen ancak ucuza mal edilebilen ürünler bu sebeple daha fazla rağbet görüyor. Müşterilerden talep gelmeyince de üreticiler daha etkin cihazlar geliştirmek için pahalı ar-ge çalışmaları yapmaya vakit ve para ayırmak istemiyor.
Bu sorunu gören Brunson, düşük enerji tüketimli klima üretecek girişimlere maddi destek sağlayarak bu çalışmaları hızlandırma kararı aldı. 2019 yılında 10 adet girişime, düşük enerji tüketimli klima üretmeleri için 200 bin Dolar destek verilecek. Bu girişimlerin ürettiği prototipler laboratuvar ortamında farklı sıcaklıklarda test edildikten sonra Hindistan’da gerçek kullanım koşullarında testlere tabi tutulacak. Kazanan model 1 milyon Dolar yatırımın sahibi olacak. Brunson, “Eğer 70 milyon Dolar’a bir Boeing 737 üretip havacılığı kökten değiştirebiliyorsak bu gelişimi klimalarda da gerçekleştirebiliriz.” diyor.

Kaynak: Fast Company

Paylaş:

Etiketler:enerji tüketimi iklim değişikliği klima küresel ısınma küresel soğuma ödülü Richard Brunson

1 Yorum
Yorumunuz:

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: