• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Beyaz eşya, elektronik ürünler yerli üreticilerden zam açıklaması
#1
Malesef ki ülkemiz ekonomik olarak zor günler geçiriyor. Ben bu güne kadar ki ticaret hayatım da 3-4 kere yaşadım bu durumu. Ama şu vardı  önceleri biz bu kadar olanaklar içinde yaşamadık  İnsanlar çok alıştı bolluk içinde yaşamaya. Özellikle de çocuklarımız. Bunun en basit örneği ise Avm ler, Kahve zincir mağazaları, spor giyim markalar, VS  
 Diyebilirsiniz ki sen yaşıyorsun belki diye. Yok arkadaş  Türkiye de satılan akıllı telefon fiyatları ve adetleri bile yeter bu ölçü için. Yada şunu söyleyelim  kendi mesleğimiz den  1992 - 2000 li yıllarda split klima girdi hayatımıza  İzmir i bilenler bilir orta direk üstü semtleri  O dönemde bizim müşteri kitlesi Alsancak,, Güzelyalı, Karşıyaka sahil kesimi, bir kısım da Bornova idi  İşyerleri ise kuyumcu, halıcı   optik, Alsancak gül sokaktaki mağazalar  Karşıyaka çarşısında mağazalar dı. Yani arkadaşlar klima lüksü  klima gibi arabada lükstü,  inanın çep telefonu süper lükstü  
 Ama son 10-15 yılda durum çok değişti  Klima lüks olmaktan çıktı, araba zaten olmazsa olmaz  Bırak olmazsa olmazı 10 yaşını geçerse araba diye yüzüne bakmıyorlar. Yani değişim çok hızlı oldu  Biz değişimi gördük  ama 20 li yaşlarda ki bir çok çocuk  bence toplumun %70 i bu şekilde yaşadı. Yokluk görmedi.
 Ve en acı olan biz hala göremiyoruz ama bu sefer acı çıkacak bu işin faturası. Bakın hala kimse farkında değil  Bu bayram 30 milyon kişi seyahate çıkmış  Ki bu resmi rakam. 

 Şimdi nereden geldik bu yazıya. Yerli üretimden bahsediliyor. Beyaz eşya üreticileri Arçelik ve Vestel açıklama yapmış zam kaçınılmaz. Bence de kaçınılmaz  Hemde öğle böyle zam değil. Kademeli olarak gelecek  sistem durmasın diye  Ama inanın bir seneye kalmaz sanayi mallarına adı yerli de olsa en az %70-80 zam gelecek  Bazı yerlerde fırsatçılık olarak adlandırılıyor  Ama değil bence   Biz yerli marka yerli üretim desek te  yerli olan  döviz (özellikle de Usd ) etkilenmemesi mümkün değil.
 Bunu aşağıda ikinci bölümde size anlatmaya çalışayım

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#2
Öncelikle güncel bir zamdan örnek vereyim sizlere. Damacana sulara 2 TL zam gelmiş  Su dediğin bizim dağlardan doğal su değil mi  Ne alakası var dolar ile diyorlar  Buyrun size reçetesi i yazalım. 

Su doğal kaynaktan çıkıyor. Diyelim ki su 10 TL. 19 litre bidonda içindeki suyun maliyeti 1-2 TL yi geçmez. En büyük gider elektrik, dağıtma petrol, araç tamiri, bakımı vs ithal malzeme, suyun taşındığı bidon plastik yani petrol. 10 TL lik suyun 2 TL si su parası, 2 TL si işçilik desen 6 TL tamamen dövize endeksli, 2018 yılı  başı dolar 3,80, şu anda 6,6 Nerde ise %100 ü buldu. Suya gelen 2 TL zam daha çok az bence. En az 4-5 TL gelirse işletme çalışır.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Klima bizim ana işimiz. Biliyorsunuz bir çok klimayı söktük dağıttık. Arçelik yerli üretim diye geçer. Ve neden dolar yükselince yükselecek miş fiyatlar. Fırsatçılık yapışıyor denir. Ben bir yazı ile açıklamak isterim size  Burada marka Arçelik olmasın  Vestel olsun durum üç aşağı beş yukarı aynı  Hatta beyaz eşya içinde geçerli bu durum  Buyrun okuyun  zor gelmez ise size.  

Arçelik klima, kompresör, fan motorları, dört yollu vana, expansion, kartlar, (ha kartı kendi yapsa elektronik parçalar ithal) bunlar klimanın maliyetinin en az %40 ını oluşturur.
Sac, bakır boru, alüminyum, plastik kapaklar parçalar vs, bunlar yerli üretim bile olsa metal piyasası İngiltere borsasında fiyatlanır.Oda dolar ile anılır yine. Hatta bak klimanın boyası statik boya bile ithal. Sacları işleyen panç lazer makineler ithal,yedek parça bakım vs hepsi döviz ile anılır.
 Geriye ne kaldı, elektrik, enerji, transfer için araç. Yani yine ithal. Türkiye de petrol ithal ve petrol fiyatı ne Brend petrol varil dolar. Türkiye nin elektriğinin %50 si doğalgaz dan üretiliyor. Yani ithal. Doğal Gaz Rusya dan gelir, ama Ruble ile değil. Dolar dır fiyat. Yani bir klimanın %80 maliyeti ithal girdi ile oluşur. Tek yerli bir fiyatlama var, işçilik. Ve oda maliyet toplamının %10 nu  değildir. %10 da kar marjı olsun.
 Bu arada sermaye gerekir bu işe, para yetmez her şey için. Kredi kullanırsın, onunda maliyeti yüksel di.
 Sonuç şudur açıkçası bu tarz ürünler için yerli demek saçmalıktır. 1000 TL lik bir klimanın 2018  başından bu güne maliyetinin %80 nine %70-80 zam yapmazsan üretim yapamazsın

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
Yani 100 TL lik klima artık 180 TL nin altında satılamaz. Bunu 1 yıl içinde göreceğiz zaten.

Bırak klimayı, tarım üretimi var demi. Onda bile maliyete %50 etken olacak döviz. Kaldı ki insanlar bu günkü ücretler ile çalışır ise

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Sonuç ise bence tarih tekarürden ibarettir.
Ve kimse bir süre sonra şu anki ücretler ile çalışmayacak . Neden mi. Asğari ücret enflasyonun altında zam olmaz demi. 2018 çok yüksek çıkmasa bile, ki bana göre en az %20-25 olacak. 2019 sonu %40 dan aşağı çıkmaz. Tabi hile hurda olmazsa. Aynı oranda emekli maaşları da zam görürse. Devlet patlar, patlamaması için ne gerekir. Vergi gelir arttırma. Oda üretime zam demek. Maalesef ki 10 yıl daha kaybettik yine. 10 yıl daha gariban kalacağız

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#6
Eski beyaz eşyalara göre zaten şimdiler kalitesiz bide zamlar tuzu biberi oldu

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: