• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Altus ALK1125 Klima Soğutmuyor/Dış Ünite Sorunu
#1
Heart 
Merhaba Altus ALK1125 kodlu 12.000 BTU klima var yaklaşık 10 senedir kullanıyoruz, geçen sene gaz basıldı ve kondansatörü değişti, gaz sorunu olduğunu düşünmüyorum, ince ve kalın valfler nemli. Yaz aylarında çalıştırdığımda 10-15 dk çalışıyor ve dış ünite duruyor ardından iç ünite ılık hava üflemeye başlıyor, dış üniteyi ellediğim zaman çok sıcak içini açıp kontrol etmek istedim siyah şişman bir tüp var sanırım adı Ekovat aşırı ısınmış durumda idi el değmeyecek kadar. Sizce kondansatörü değiştirsem sorunum hallolur mu ? veya problemi ne olabilir ? yardımlarınızı bekliyorum

#2
(27/06/2019, 11:26)ugurbey58 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Merhaba Altus ALK1125 kodlu 12.000 BTU klima var yaklaşık 10 senedir kullanıyoruz, geçen sene gaz basıldı ve kondansatörü değişti, gaz sorunu olduğunu düşünmüyorum, ince ve kalın valfler nemli. Yaz aylarında çalıştırdığımda 10-15 dk çalışıyor ve dış ünite duruyor ardından iç ünite ılık hava üflemeye başlıyor, dış üniteyi ellediğim zaman çok sıcak içini açıp kontrol etmek istedim siyah şişman bir tüp var sanırım adı Ekovat aşırı ısınmış durumda idi el değmeyecek kadar. Sizce kondansatörü değiştirsem sorunum hallolur mu ? veya problemi ne olabilir ? yardımlarınızı bekliyorum

Dış ünite peteklerin temiz olduğundan emin olun. Gerekirse elektriği kesip su ile yıkayın. Dış fan motorunun doğru çalıştığından emin olun.Bazen fan kondansatör zayıflıyor ,fan yavaş dönüyor. Kompresör kondansatör değişi yapılır iken çift çıkışlı kondansatör (hem kompresör ,hem fan içindir ) fan kondansatör değeri farklı olabilir. Mesala orjinal fan 2,5 mf tır ,takılan 1,5 dur.Bu değer fan motoru üzerinde yazar genelde. Bir ihtimal de klimaya gaz fazla verilmiş olabilir. Çünkü klimanız kompresör termik açıyor ,aşırı ısınıyor.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Merhaba  mbirol Ağabey sorunumu kendim hallettim tanıdık bir arkadaş (Sözde klimacı) 12000 btu klimamın dış ünite kondansatör ünü 50 ye 6 mf lik takmış. Sizin başka bir forumda 12000 btu klimaların kondansatörü 30-35 arası olduğunu okuyunca 35e 1,5 mf lik kondansatör taktım  ve sorunum çözüldü şuan dış ünite normal seyrinde çalışıyor az bir ısınma var onu da normal olarak kaşılıyorum çünkü orjınal kondansatör değeri kaç bilmiyorum.
Allah razı olsun sizin gibi dürüst esnaflardan sizin gibi namusu ile çalışan insanlar piyasada çok az diye üzülüyorum. tekrardan teşekkür ederim ilgin için abi benim gibi sorunu olan arkadaşlara belki yardımcı olabilir.

#4
12 lik klimaya 50 mf kondansatör takacağız bizim bile aklımıza gelmezdi inanın.. Makesef piyasa böyle oldu. Yinede ucuz atlattjnız diyelim, çabuk fark ettiniz.. Kompresör zarar görebilir di.
Kompresör ısınır normaldir.
Kendinizin çözdüğünüze de sevindik. İyi, sağlıklı serinlemeler sizlere.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: