Klima Forumu
Tüm daireye Multi sistem önerisi - Baskı Önizleme

+- Klima Forumu (https://klimaforumu.com)
+-- Forum: KLİMA SİSTEMLERİ (https://klimaforumu.com/forum-klima-sistemleri)
+--- Forum: Klima Tavsiyesi (https://klimaforumu.com/forum-klima-tavsiyesi)
+--- Konu Başlığı: Tüm daireye Multi sistem önerisi (/konu-tum-daireye-multi-sistem-onerisi.html)

Sayfalar: 1 2 3

Tüm daireye Multi sistem önerisi - CRaFTY - 21/12/2015

Merhabalar,

Yaklaşık 1 ay sonra tamamlanacak olan dairemizin planını ekledim. Evin batıya bakan ön cephesinde Salon+mutfak mevcut, doğuya bakan kısımda ise 3 oda mevcut. Müteahit dairenin klima altyapısını hazırlamış(iç boruları). Genelde iş yerlerinde bulunan, tavandan asmalı 4 tarafa üfleyen klimalardan iki tane koyulacak şekilde planlamış, Bir tanesi salon ve mutfak kapılarının önünde , diğeride arkadaki 3 odanın kapıları önünde. Tek dış üniteye bağlanacak iki adet iç ünite şeklinde olacakmış, multi sistem diye geçiyor sanırım. Planda daha güzel bir şekilde görebilirsiniz.

Kullanılacak Yerin Alan (m2): 140m2 (tüm ev)
Kullanılacak Yerin Yüksekliği: 2,8m
Bölge/Şehir/İlçe: Ege / İzmir / Bayraklı
Kullanılacak yer Kuzey/Güney/Doğu/Batı:Ön cephe(salon+mutfak) Batıya,arkada 3 oda doğuya bakıyor
Zemin/Ara kat/Çatı kat: Ara Kat
Ev /İş yeri: Ev
İş yeri ise İş kolu: -
Kişi Sayısı: 2
Ekstra Isı kaynağı: Kışın ısınma Doğalgaz ile yapılacak, klima daha çok soğutma için kullanılacak.
En/Boy/Yükseklik Ölçüsü: -
Tahmini Bütçe: -
Düşünülen Klima Modeli: Daha önce Mitsubishi Heavy kullandım çok memnun kaldım, yine aynı marka olabilir, sizlerin önereceği farklı markalar da olabilir. Tavsiyelere açığım.

RE: Tüm daireye Multi sistem önerisi - mbirol - 22/12/2015

Arkadaşım eğer projede çizdiğiniz yerlere konacaksa 4 yön kaset tipi çokta verimli bir iklimlendirme olmaz. Tabi uygulama tam olarak nasıl düşünüldü bilemiyorum.
 Dört yön kaset tipi için öncelikle asma tavan gerekli ,en az 25 cm kadar yükseklik lazım ..Eğer ki bu yükseklikte oda kapısı üstlerinde kiriş beton vs yoksa ,odalara üfleme menfezi ile bağlanabilir.. Tabi hava emişleri koridordan olacağı için oda kapılarında küçük hava menfezleri veya kapı altlarında 2-3 cm lik hava sürkilasyonu için boşluk olmalı..
İkinci alternatif olarak ise bence Slim tip kanallı klima kullanılabilir..

RE: Tüm daireye Multi sistem önerisi - mbirol - 22/12/2015

Bu tarz bir uygulama ile her odaya ayrı hava üfleyebilirsiniz.
Klima Forumu

Buda bizim yıllar önce 4 yön kaset tipini kanallı klima gibi kullandığımız bir uygulama.Açık ofis için uyguladık.. Görünen kanalların daha slim olduğunu düşünün ,tabi asma tavan içinde kalacak şekilde.. Bizim resmi adamlar çalmış,kendi sitelerine sanki kendi uygulamasıymış gibi koymuşlar.. Ben bu uygulamayı 10 seneden fazla olmuştur yapalı.54 000 btü Mitsubishi Electric 4 yön kaset tipine uyguladık..
Klima Forumu

RE: Tüm daireye Multi sistem önerisi - CRaFTY - 23/12/2015

(22/12/2015, 00:45)mbirol Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşım eğer projede çizdiğiniz yerlere konacaksa 4 yön kaset tipi çokta verimli bir iklimlendirme olmaz. Tabi uygulama tam olarak nasıl düşünüldü bilemiyorum.
 Dört yön kaset tipi için öncelikle asma tavan gerekli ,en az 25 cm kadar yükseklik lazım ..Eğer ki bu yükseklikte oda kapısı üstlerinde kiriş beton vs yoksa ,odalara üfleme menfezi ile bağlanabilir.. Tabi hava emişleri koridordan olacağı için oda kapılarında küçük hava menfezleri veya kapı altlarında 2-3 cm lik hava sürkilasyonu için boşluk olmalı..

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

Seçme şansım olsaydı eğer bende salona 1 adet ve içerideki 3 odaya da 1er adet olmak üzere toplamda 4 adet duvar tipi inverter klima ile multi sistem kurmayı tercih ederdim fakat maalesef müteahit planlamasını bu şekilde yapmış. İç borulamayı da, montaj yapılacak yerleride buna uygun şekilde yapmış. Arka tarafta balkona dış ünite için yer ayarlamış. (Eve gitme durumun olursa fotografları eklerim)

Bu söylediklerim göz önünde bulundurulursa hangi güçte cihazlar koymak gerekir? Müteahit salon ve mutfak önüne 24.000 lik , arka taraftaki odaların önüne 18.000 lik bir klimanın uygun olacağını söyledi fakat ben her zaman işin uzmanından fikir alma düşüncesindeyim. Bu ikisi için tek bir dış ünite olacak şekilde fiyat almak için birkaç markaya ugrayacağım yakın zamanda. Mitsubishi heavy , lg , daikin gibi firmalardan fiyat almayı düşünüyorum.

RE: Tüm daireye Multi sistem önerisi - mbirol - 23/12/2015

(23/12/2015, 14:44)CRaFTY Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(22/12/2015, 00:45)mbirol Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşım eğer projede çizdiğiniz yerlere konacaksa 4 yön kaset tipi çokta verimli bir iklimlendirme olmaz. Tabi uygulama tam olarak nasıl düşünüldü bilemiyorum.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

Seçme şansım olsaydı eğer bende salona 1 adet ve içerideki 3 odaya da 1er adet olmak üzere toplamda 4 adet duvar tipi inverter klima ile multi sistem kurmayı tercih ederdim fakat maalesef müteahit planlamasını bu şekilde yapmış. İç borulamayı da, montaj yapılacak yerleride buna uygun şekilde yapmış. Arka tarafta balkona dış ünite için yer ayarlamış. (Eve gitme durumun olursa fotografları eklerim)

Bu söylediklerim göz önünde bulundurulursa hangi güçte cihazlar koymak gerekir? Müteahit salon ve mutfak önüne 24.000 lik , arka taraftaki odaların önüne 18.000 lik bir klimanın uygun olacağını söyledi fakat ben her zaman işin uzmanından fikir alma düşüncesindeyim. Bu ikisi için tek bir dış ünite olacak şekilde fiyat almak için birkaç markaya ugrayacağım yakın zamanda. Mitsubishi heavy , lg , daikin gibi firmalardan fiyat almayı düşünüyorum.

Arkadaşım klimayı siz alacaksınız sanırım.  Bence eve yerleşmeden ,aynı alt yapıya farklı uygulama yapılabilir. En azından koridordan odalara üfleme verme şansı vardır belki. Bina şu an ne durumda ,inşaat devam mı,bitmiş mi .Siz mütahitlere  bakmayın,kimle çalışıyorsa ona yönlendirirler. 

RE: Tüm daireye Multi sistem önerisi - CRaFTY - 24/12/2015

İnşaat bitti sayılır mutfak takılacak sadece. Oturma raporu vs alınması yine 1 ayı bulur diye düşünüyorum. İşinin ehli, kendi evine yapıyormuş gibi yapacak usta tavsiyeniz varsa lütfen paylaşın bende evi bir göstereyim fikir alayım. Teşekkürler.

RE: Tüm daireye Multi sistem önerisi - mbirol - 24/12/2015

(24/12/2015, 11:26)CRaFTY Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İnşaat bitti sayılır mutfak takılacak sadece. Oturma raporu vs alınması yine 1 ayı bulur diye düşünüyorum. İşinin ehli, kendi evine yapıyormuş gibi yapacak usta tavsiyeniz varsa lütfen paylaşın bende evi bir göstereyim fikir alayım. Teşekkürler.

Şimdi desek ki biz varız ,Birölll ticaret yapıyor,adam kandırıyor derler.. Siz eve geçerseniz 1 -2 fotoğraf atın ,özellikle klima yerleri ,koridor asma tavan vs. Birde Mütahhite sorun bakalım koridor da oda kapıları üzerinde kiriş (yani beton) varmı..Sonrasında bir film senaryo  yazalım..

RE: Tüm daireye Multi sistem önerisi - WhiteNight - 24/12/2015

(24/12/2015, 11:54)mbirol Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(24/12/2015, 11:26)CRaFTY Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İnşaat bitti sayılır mutfak takılacak sadece. Oturma raporu vs alınması yine 1 ayı bulur diye düşünüyorum. İşinin ehli, kendi evine yapıyormuş gibi yapacak usta tavsiyeniz varsa lütfen paylaşın bende evi bir göstereyim fikir alayım. Teşekkürler.

Şimdi desek ki biz varız ,Birölll ticaret yapıyor,adam kandırıyor derler.. Siz eve geçerseniz 1 -2 fotoğraf atın ,özellikle klima yerleri ,koridor asma tavan vs. Birde Mütahhite sorun bakalım koridor da oda kapıları üzerinde kiriş (yani beton) varmı..Sonrasında bir film senaryo  yazalım..
Sahsen ben derim. Ahanda dedim bile. :-) cRaFTY arkadasim mbirol diye google da aratirsaniz ticari portfoyunu de bulabilirsiniz bu ustamizin ama yillardan beridir forum vb sitelerde insanlara su sudur, bu budur tarzi yaklasimla isin dogrusunu duzgununu anlatan yegane birkac kisiden de biridir. Nitekim biri/leri bu isi yapacaksa bu mbirol usta olsun iyidir zannimca. Diger bir konuda alindi biraz sanirsam, boyle konustuguna bakmayin seker kivamindadir kendisi. Luzum ederse bir kebap soyler daha bir yumusatiriz Allah'in izniyle. :-)

LeTv X600 cihazımdan gönderildi

RE: Tüm daireye Multi sistem önerisi - ???!!! - 24/12/2015

(24/12/2015, 12:11)WhiteNight Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(24/12/2015, 11:54)mbirol Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Şimdi desek ki biz varız ,Birölll ticaret yapıyor,adam kandırıyor derler.. Siz eve geçerseniz 1 -2 fotoğraf atın ,özellikle klima yerleri ,koridor asma tavan vs. Birde Mütahhite sorun bakalım koridor da oda kapıları üzerinde kiriş (yani beton) varmı..Sonrasında bir film senaryo  yazalım..
Sahsen ben derim. Ahanda dedim bile. :-) cRaFTY arkadasim mbirol diye google da aratirsaniz ticari portfoyunu de bulabilirsiniz bu ustamizin ama yillardan beridir forum vb sitelerde insanlara su sudur, bu budur tarzi yaklasimla isin dogrusunu duzgununu anlatan yegane birkac kisiden de biridir. Nitekim biri/leri bu isi yapacaksa bu mbirol usta olsun iyidir zannimca. Diger bir konuda alindi biraz sanirsam, boyle konustuguna bakmayin seker kivamindadir kendisi. Luzum ederse bir kebap soyler daha bir yumusatiriz Allah'in izniyle. :-)

Foruma millet üye olsun diye ziyaretçilere okutmayan sahtekarın tekidir.
Boşver ona kebap söylemeyi kebabı sen bana söyle kebap zararlı .. O su dolu kaba kepek doldursun onu yesin muhahahaa

RE: Tüm daireye Multi sistem önerisi - WhiteNight - 24/12/2015

Abi sanada soyleriz ayip ediyorsun lafini bile etmeye deymez. Adres verin siparis ediyorum hemen.